Вікісховище:Обмеження, не пов'язані з авторським правом

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Non-copyright restrictions and the translation is 94% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Non-copyright restrictions and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: COM:SOSUMI • COM:NCR

Хоча це зображення й перебуває в суспільному надбанні, Ви все ще можете отримати юридичні неприємності, якщо використаєте його для продажу комп'ютерів або публікації звукозаписів.

Обмеження, не пов'язані з авторським правом — це обмеження на використання матеріалів, що мають чітке розмежування з авторськими правами; такі обмеження можуть застосовуватись до творів у суспільному надбанні (напр., тих, захист авторських прав на які припинився), або можуть слугувати додатковими обмеженнями на використання творів, захищених авторським правом.

У той час як весь контент Вікісховища має перебувати в суспільному надбанні або бути опублікованим під вільними ліцензіями, використання деяких матеріалів може підлягати додатковим юридичним обмеженням, якщо вони використовуються в певних умовах або в певний спосіб. Ці обмеження можуть виникати із законів, пов'язаних з торговими марками, патентами, особистими правами, немайновими правами автора, політичною цензурою, або багатьма іншими юридичними причинами, цілковито незалежними від статусу авторських прав на твір. За винятком деяких обмежень, пов'язаних з фотографіями людей, яких можна ідентифікувати, а також іншими обмеженнями, що роблять незаконним зберігання на Вікісховищі окремих творів, Вікісховище розцінює обмеження, не пов'язані з авторським правом, як проблеми, розбиратися з якими належить фотографам/завантажувачам або тим, хто використовує матеріали з Вікісховища, і наявність цих обмежень не може бути підставою для вилучення таких творів з Вікісховища.

Те, чи люди, які користуються файлами з Вікісховища, не порушують жодних непов'язаних з авторським правом обмежень, застосовних до файлу, цілковито перебуває в сфері відповідальності цих користувачів. Вікісховище не може надати детальних настанов про всі непов'язані з авторським правом обмеження, що існують по всьому світі (хоча деякі настанови щодо питань, пов'язаних з приватністю й особовими правами можна знайти на сторінці Вікісховище:Фотографії людей, яких можна ідентифікувати).

Обмеження, не пов'язані з авторським правом

Тоді як весь контент Вікісховища можна вільно використовувати під відповідними ліцензіями, деякі матеріали можуть бути суб'єктами деяких додаткових юридичних обмежень, коли використовуються в певних умовах і в певний спосіб. Ці обмеження можуть виникати із законів, пов'язаних з торговими марками, патентами, особистими правами, немайновими правами автора, політичною цензурою, або багатьма іншими юридичними причинами, цілковито незалежними від статусу авторських прав на твір.

Політики Вікісховища забороняють зберігання контенту, використання якого є недостатньо необмежене. Однак обмеження, що не стосуються авторських прав, не вважаються релевантними для вимог до вільних файлів Вікісховища або Фонду Вікімедіа,[1] і правила ліцензування теж відповідним чином обмежені до регулювання лише тих зобов'язань, що випливають з авторських прав на твір.

Екстремальний приклад: загалом було б незаконно використовувати будь-яке зображення з Вікісховища для здійснення шахрайства, але сам по собі цей факт не означає, що матеріали з Вікісховища не є вільним контентом. Так само і юридичні заборони на використання зареєстрованої торгової марки або зображення відомої особи з метою ввести споживачів в оману не вважається такою, що має вплив на вільність відповідного твору. В Німеччині використання свастики та іншої символіки нацистів обмежене лише до навчальних контекстів, однак це обмеження не вважається таким, що може вплинути на наші публікації таких зображень. Тоді як ліцензування на Вікісховище використовується як прояв поваги до свобод публіки, наша здатність проявляти цю повагу обмежується лише до запевнення, що всі твори на Вікісховищі позбавлені будь-яких обмежень, пов'язаних з авторськими правами. Для Вікісховища не є ані можливим, ані бажаним, звільняти людей від усіх законів, які вони можуть розцінити як незручні.

Як вільне сховище медіафайлів, що використовується багатьма освітніми й журналістськими проектами, проекти Вікімедіа та багато інших користувачів контенту з Вікісховища насолоджуються міцною юридичною позицією з огляду на більшість цих непов'язаних з авторським правом обмежень.

Користувачі, що перебувають в інших юрисдикціях, або використовують матеріали в цілком інший спосіб, аніж проекти Вікімедіа, можуть виявитись у менш сприятливому становищі, але в більшості випадків заміна зображення іншим цілком подібним зображенням, не змінить цю ситуацію, що цілковито відрізняється від тих проблем, що виникають з огляду на авторське право.

Хоча ми й не вважаємо ці обмеження релевантними для наших політик, ми, все ж, час від часу додаємо тексти відмови від відповідальності на кшталт {{Trademarked}} і {{Personality rights}}, як загальну публічну послугу. Відсутність цих текстів не можна сприймати як ознаку відсутності можливих юридичних зобов'язань. І як завжди,ми не можемо надавати юридичних порад стосовно Ваших конкретних обставин.

Непов'язані з авторським правом обмеження, що мають безпосередній вплив на Вікісховище

Деякі непов'язані з авторським правом обмеження, наприклад, викликані законами про наклеп або непристойні матеріали, можуть зробити зберігання деяких зображень на Вікісховищі незаконним. Такі зображення, звісно, заборонені, незалежно від того, під якою ліцензію вони опубліковані. Найважливішими такими обмеженнями є ті, що викликані законами про особистість/приватність, що не дозволяють використання фотографій людей, яких можна ідентифікувати, виконаних у приватному місці, якщо тільки зображена особа не надасть дозволу на використання такого фото.

Приклади

«Правила дому»

Навіть якщо правила певної установи у контрактній формі встановлюють обмеження на фотографування (або цілковито забороняють його, або дозволяють лише некомерційне використання отриманих фото), вони зазвичай не змінюють статусу авторських прав на фотознімок, здійснений всередині цієї установи. Зокрема, багато музеїв забороняють фотографування, а австралійські закони забороняють використання зображень із резервів Австралійського союзу з комерційною метою, хоча це й прописано в Правилах захисту довкілля і збереження біорозмаїття 2000, REG 12.38, а не у відповідних законах країни про інтелектуальну власність.

Закон про торгові знаки

Закони про товарні знаки контролюють комерційне використання логотипів, терміни й назви, пов'язані з продуктами й послугами. Вікісховище містить чимало зображень торгових знаків, і якщо таке зображення не порушує жодних авторських прав, воно цілком може зберігатися тут. Це правило діє навіть тоді, коли певне комерційне використання такого матеріалу може порушувати певні закони про товарні знаки. Товарні знаки можуть бути незахищеними авторським правом, якщо для цього вони є занадто простими ({{PD-ineligible}}), або якщо дизайн такого знаку є настільки старим, що термін дії авторських прав на нього вже завершився.

Права особистості

Закони, пов'язані з правами особистості можуть мати вплив на певне використання окремих зображень сторонніми особами, так само як і самим Вікісховищем.

Права на бази даних

З 1996 року Європейський союз має так звані закони про права на бази даних, що регулюють копіювання і розподіл інформації в комп'ютерні бази даних. Права на бази даних вважаються правами на приватну власність, які, хоча і є цілком окремими, але їх можна порівняти з авторськими правами, а існують вони для визнання інвестиції, що здійснюється при створенні бази даних.

Права на бази даних захищають від видобування значних частин бази даних; вони не регулюють використання окремих творів, що зберігаються в такій базі даних. Таким чином, права на бази даних не випливають на право повторного використання окремого твору самого по собі. Також зверніть увагу, що оскільки права на бази даних не визнаються законами США, Фонд Вікімедіа не зобов'язаний поважати ці права.

Особисті немайнові права авторів

Більшість юрисдикцій визнають особисті немайнові права автора як права, окремі від економічних. Немайнові права зазвичай не передаються, в багатьох юрисдикціях термін їх дії не завершується, і в багатьох юрисдикціях автор не може від них відмовитись. Визначення цих прав за Бернською конвенцією може слугувати загальною настановою, але деталі можуть значно відрізнятися залежно від юрисдикції. Стаття 6bis Бернської конвенції захищає атрибуцію й цілісність, заявляючи таке:

Незалежно від майнових прав автора, і навіть після передачі зазначених прав, автор має право вимагати авторства на твір і заперечувати проти будь-якого спотворення, спотворення чи іншої модифікації чи інших принизливих дій по відношенню до твір, який завдасть шкоди честі чи репутації автора.[2]

Див. також

Примітки

  1. «Деякі медіафайли можуть бути підлягати обмеженням, що не стосуються авторських прав, у деяких юрисдикціях, але все ще вважаються вільними творами.»[1]
  2. [2], Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів 9 вересня 1886 р. ст. 6bis, S. Договорний док. № 27, 99-й Конгрес, 2 сесія. 41 (1986).